Language Smarts Level C

Language Smarts Level C

Our Price: $42.99

What Your Preschooler Needs to Know

What Your Preschooler Needs to Know

Retail: $22.00
Our Price: $20.99

Editor In Chief Level 2

Editor In Chief Level 2

Our Price: $19.99

MAC Typing Instructor for KIDS Platinum 5.0

MAC Typing Instructor for KIDS Platinum 5.0

Retail: $19.95
Our Price: $9.95

A Reason for Writing - C/3rd Grade

A Reason for Writing - C/3rd Grade

Retail: $19.95
Our Price: $18.95

Pathway Reader Fifth Grade

Pathway Reader Fifth Grade

Our Price: $8.00

First Language Lessons 3 Bundle

First Language Lessons 3 Bundle

Retail: $51.90
Our Price: $46.95

A Reason for Writing - D/4th Grade

A Reason for Writing - D/4th Grade

Retail: $19.95
Our Price: $18.95

Jump In Bundle

Jump In Bundle

Our Price: $37.95

First Language Lessons Level 2

First Language Lessons Level 2

Retail: $17.95
Our Price: $16.95

First Language Lessons 4 Bundle

First Language Lessons 4 Bundle

Retail: $51.90
Our Price: $46.95

Wile E. Coyote Physical Science Genius - Set of 4

Wile E. Coyote Physical Science Genius - Set of 4

Retail: $35.80
Our Price: $32.50

24-Hour History set of 5

24-Hour History set of 5

Our Price: $42.50

Easy Grammar Ultimate Grade 10 Teacher's Guide

Easy Grammar Ultimate Grade 10 Teacher's Guide

Retail: $29.95
Our Price: $28.50

Writing with Skill 1 Teacher

Writing with Skill 1 Teacher

Retail: $32.95
Our Price: $31.50

Pathway Reader Sixth Grade

Pathway Reader Sixth Grade

Our Price: $8.00

Lost Trail: Nine Days Alone in the Wilderness

Lost Trail: Nine Days Alone in the Wilderness

Retail: $14.95
Our Price: $13.95

Spelling You See Level D

Spelling You See Level D

Our Price: $53.00

Indestructibles Set of Four

Indestructibles Set of Four

Retail: $23.80
Our Price: $22.50

Rorys Story Cubes Voyages

Rorys Story Cubes Voyages

Retail: $11.99
Our Price: $10.95

A Reason for Writing - F/6th Grade

A Reason for Writing - F/6th Grade

Retail: $19.95
Our Price: $18.95

Alphabet Bingo

Alphabet Bingo

Our Price: $13.99

Wikki Stix Alphabet

Wikki Stix Alphabet

Our Price: $13.95

A Reason for Writing - E/5th Grade

A Reason for Writing - E/5th Grade

Retail: $19.95
Our Price: $18.95

Switched-On Schoolhouse Grade 7

Switched-On Schoolhouse Grade 7

Retail: $459.95
Our Price: $89.96 - $413.96

Easy Grammar Ultimate Grade 11 Teacher's Guide

Easy Grammar Ultimate Grade 11 Teacher's Guide

Retail: $29.95
Our Price: $28.50

The Search and A Family Secret Graphic Novels

The Search and A Family Secret Graphic Novels

Retail: $26.98
Our Price: $24.95

Switched-On Schoolhouse Grade 8

Switched-On Schoolhouse Grade 8

Retail: $459.95
Our Price: $89.96 - $413.96

Switched-On Schoolhouse Grade 9

Switched-On Schoolhouse Grade 9

Retail: $459.95
Our Price: $89.96 - $413.96

Switched-On Schoolhouse Grade 6

Switched-On Schoolhouse Grade 6

Retail: $459.95
Our Price: $89.96 - $413.96

Zoo Picture Puzzle Book

Zoo Picture Puzzle Book

Retail: $14.99
Our Price: $13.99

Homeschool Language Arts

Language Arts curriculum options

Spelling You See
We really love this new multisensory spelling program and are convinced it will help your child become a confident, successful speller, naturally and at his own speed. And it has the research to back us up. Because Spelling You See encourages visual memory rather than rote memory, there are no weekly spelling lists or tests and very little instructor preparation is required. Each daily lesson in Spelling You See uses real words presented in context within poems or informational passages. Plus each lesson is colorful, short, to the point, and fun! Did I mention we’re in love? You will be too when you discover how relaxed and easy it is to implement Spelling You See.

Easy Grammar
Most children dread grammar study because it is too complex. But Easy Grammar is just that, easy. What sets Easy Grammar apart from other grammar programs is the key role prepositions play. Once your child can identify and eliminate the prepositional phrases in a sentence, determining the subject, verb and other parts of speech is much easier. If you lack an adequate grammar background and find even the preceding sentence to be intimidating, relax. The hardest part will be memorizing the prepositions. After that, everything falls into place.